REKOMENDACJE BIBLIOTEKARZY

Jeśli w aktualnej sytuacji macie więcej wolnego czasu i brakuje Wam pomysłu, jak go zagospodarować - ta zakładka jest właśnie dla Was! Amatorów książek w wersji tradycyjnej zachęcamy do sięgania do własnych zasobów. Natomiast pozostałym miłośnikom literatury nasi nauczyciele bibliotekarze - Pani Alicja Sroka oraz Pani Renata Pysz - w tym właśnie miejscu w każdy piątek będą polecać ciekawe książki, czasopisma oraz filmy, które można odnaleźć w Internecie. Badania udowodniły, że już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Tak więc teraz jest CZAS NA CZYTANIE: dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego dzieci, uczenia się i zdobywania nowych umiejętności za pomocą wartościowych źródeł wiedzy.


Młodszym czytelnikom polecamy bajkę Jana Brzechwy pt. "Opowiedział dzięcioł sowie". Przeniesie Was ona do malowniczego lasu. Tam dwóch spryciarzy, wilk Barnaba i ryś Bazyli, wpadło na pewien pomysł. Dbając tylko o swoje interesy, potrafili nawet oszukać leśnych przyjaciół. Czy pozostałym mieszkańcom lasu udało się zaradzić problemom? Przeczytasz TUTAJ.

Książkę „Przygody Tomka Sawyera” warto poznać z ciekawości, jak wyglądał świat chłopięcych zabaw bez telewizji i komputera? Liczyła się w nim za to sprawność fizyczna, pomysłowość, wyobraźnia, ciekawość świata, a czasem nawet  prawdziwa odwaga. Poznajcie bliżej Tomka, który nie potrafi usiedzieć na miejscu, wciąż szuka przygód i uwielbia ryzyko. Jest wesoły i pomysłowy. Z nim nie można się nudzić! Przeczytaj książkę TUTAJ.

Akcja filmu "Śnieżne psy" zaczyna się w Miami, gdzie sławny dentysta Ted Brooks prowadzi komercyjny gabinecik stomatologiczny. I właśnie tego pamiętnego dnia otrzymuje list - jego mama umarła. I to wcale nie ta, która go wychowała, ale zupełnie inna, mieszkająca na Alasce. Okazuje się, że Ted był adoptowany. Wiedziony ciekawością jedzie do małej mieścinki, gdzie mieszkała matka, a tam znowu nowość - w domu siedzi stadko haskich. W dodatku nie mają zamiaru słuchać nowego właściciela. A potem... Obejrzyjcie sami TUTAJ!

Jostein Gaarder "Dziewczyna z pomarańczami". George ma 15 lat, kiedy odkrywa listy, które tuż przed śmiercią napisał do niego ojciec. Mężczyzna snuje w nich opowieść o tajemniczej "Dziewczynie z pomarańczami", która miała znaczący wpływ na jego życie. W listach przemyca też ojcowskie porady dla syna. Kim była tajemnicza dziewczyna? Świat jest baśnią. My jesteśmy bohaterami spektaklu. I na tę baśń składają się rozmaite wątki: miłość i śmierć, szczęście i rozpacz, nadzieja i lęk. Autor pyta: czy gdybyśmy przed własnymi narodzinami mieli świadomość tego, co nasz czeka, czy zdecydowalibyśmy się na uczestnictwo w tym przedstawieniu? Książkę można pobrać TUTAJ.

Czy słyszeliście o dzielnym niedźwiedziu, który w czasie II wojny światowej pod Monte Cassino nosił polskim żołnierzom pociski artyleryjskie? Brzmi nieprawdopodobnie? Ale to nie bajka! Ta pełna ciepła i humoru historia wydarzyła się naprawdę. Pewnego dnia wśród żołnierzy Armii Andersa, którzy stacjonowali w Iranie, pojawił się mały niedźwiadek. O tym, jak dorastał i jak został „żołnierzem”, przeczytacie TUTAJ.

Zapraszamy na spotkania z pisarzami Waszych ulubionych książek. Aby wspierać Was w tym trudnym czasie i aby trochę Wam go urozmaicić – czytają oni historie, które sami stworzyli. Chcą w ten sposób pokazać, że choć pozostajemy w domu - dzięki książkom nasze myśli mogą wędrować gdzie tylko poniesie je opowieść. Większość z czytanych książek czeka na Was w naszej bibliotece. Aby posłuchać swoich ulubionych pisarzy, należy kliknąć TUTAJ.

„Śmigło” - krakowskie czasopismo aktywnych nastolatków - ukazywało się w latach 2003-2018. Odbiorcami magazynu byli uczniowie gimnazjów. Redakcję tworzyli uczniowie szkół ponadpodstawowych zainteresowani promocją aktywności, pasji oraz życiem Krakowa.  W magazynie znajdziecie  artykuły z różnych dziedzin: psychologia, podróże, sport, recenzje książek i filmów. Czasopismo można poczytać TUTAJ.

Toporopa to portal, na którym poćwiczycie na mapie interaktywnej znajomość obiektów geograficznych Europy. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Komedia przygodowa „Dzieciaki mojej siostry w Afryce” przedstawia zabawne perypetie rodziny Bergów podczas pobytu na Czarnym Lądzie. Ponieważ żadne z rodziców nie może uczestniczyć w wyjeździe, opiekunem dzieci w czasie wyprawy zostaje ich ukochany wujek Eric. Rodzina przybywa na farmę, gdzie angażuje się w ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt - panter, małp i słoni. Polecamy także inne filmy z serii „Dzieciaki mojej siostry”. Jest ich kilkanaście. Kliknij TUTAJ.

Darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci. Wydawnictwo Olesiejuk przygotowało książkę elektroniczną dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć im w sposób jasny i zrozumiały, czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Autorzy, którzy ją opracowali, namawiają do tego, aby wysłać pobrany plik, do kogo tylko chcecie. A książeczkę można znaleźć TUTAJ.

Dzieci z klas młodszych również zachęcamy do czytania i polecamy książki z serii „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont. Ta bestsellerowa seria wspomaga w nauce samodzielnego czytania dzieci w wieku 5-7 lat na  trzech poziomach zaawansowania. Poruszane w książkach tematy zainteresują również starsze dzieci. Niektóre książki, kolorowanki, odznaki czytelnika i inne ciekawe materiały można znaleźć TUTAJ (zakładka „Do czytania”), TUTAJ oraz TUTAJ.

Magazyn dla dzieci od 5 do 9 lat „Świerszczyk” istnieje nieprzerwanie od 1945 roku. Jest efektem pracy znakomitych autorów i psychologów dziecięcych. „Świerszczyk” to mądre teksty, bogactwo ilustracji, recepta na problemy z czytaniem, nauka czytania ze zrozumieniem, ćwiczenie pamięci i logicznego myślenia, zagadki, krzyżówki, łamigłówki, a także propozycje zabaw plastyczno-technicznych. Jednym słowem czytanie „Świerszczyka” to efektywnie spędzony czas.

„Kumpel” to dwutygodnik przeznaczony dla uczniów początkowych klas szkoły podstawowej. Prezentuje wyłącznie treści bezpieczne dla wieku i prawidłowego rozwoju odbiorcy. Poprzez zabawę tłumaczy zasady ortografii, gramatyki, matematyki, języka angielskiego. Porusza tematykę aktualną i bliską czytelnikowi (dom, rodzeństwo, szkoła, rówieśnicy, zwierzęta). Każdy numer zawiera arkusz z testem kompetencji po III klasie. Pozwala to rodzicowi na bieżąco śledzić postępy w opanowaniu materiału programowego, ustalać partie dobrze i słabiej opanowane.

Początek dojrzewania to trudny czas, dlatego warto wskazywać dziecku treści, które pomogą mu zmierzyć się ze zmianami, których doświadcza. To właśnie robi dwutygodnik „Victor Junior” dla  uczniów klas 4-6. Znajdują się w nim ważne dla nastolatków tematy poruszone w sposób odpowiedni do wieku, materiały pomocne do szkoły – tematy do prezentacji, wywiady z ciekawymi ludźmi – pisarzami, nastolatkami z pasją, quizy, konkursy, dowcipy, bezpieczne treści dla dzieci w wieku 10-12 lat.

Miesięcznik „Victor” jest skierowany do młodzieży w wieku 13-15 lat. W każdym numerze czasopisma zamieszczane są: omówienia lektur i prac pisemnych z języka polskiego, odpowiedzi na nurtujące współczesną młodzież pytania, konkursy, zabawy, quizy, informacje na temat dalszego kształcenia. Czytelnicy znajdą też porady specjalistów (psychologów, trenerów personalnych, rzecznika praw dziecka), którzy odpowiedzą na każde pytanie. W związku z wyjątkową sytuacją kwietniowe wydania czasopism: Kumpel, Victor Junior i Victor można zamówić online, klikając TUTAJ.

Dziś polecamy Wam krótką powieść Erica-Emmanuela Schmitta „Dziecko Noego” o księdzu ratującym żydowskie dzieci w czasach okupacji. Temat poważny, ale przedstawiony z humorem. Autor zaskakuje i zmusza do refleksji. Książkę czyta się z zapartym tchem. Tekst można pobrać TUTAJ
Jeżeli zaś wolicie fantastykę, proponujemy klasykę tego gatunku, powieść „Niezwyciężony” Stanisława Lema. To znakomite połączenie literatury science fiction z elementami powieści sensacyjnej: czytelnik zostaje wciągnięty w sam środek widowiskowej kosmicznej batalii. Pozornie klasyczny opis wojny światów kryje jednak w sobie dużo głębszą refleksję: na ile człowiek pozostaje zakładnikiem swojej ślepej skłonności do dominacji oraz stworzonej w tym celu technologii? Książka dostępna jest TUTAJ.