100 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ…

W tym roku przypada jubileusz stulecia Polskiej Szkoły w Wapienicy. Z tej okazji 20 września odbyły się uroczystości rocznicowe poprzedzone wielomiesięcznymi przygotowaniami, w które – oprócz społeczności szkolnej – włączyło się również całe lokalne środowisko.

Tę ważną chwilę dzielili z nami: Prezydent Miasta Bielska-Białej Pan Jarosław Klimaszewski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Dorota Piegzik-Izydorczyk, Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel, Minister Funduszy i Polityki Regionu Pan Grzegorz Puda, Pani Poseł Małgorzata Pępek, Pani Poseł Mirosława Nykiel, Pan Poseł Przemysław Drabek, Dyrektor Bielskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Pan Tomasz Kowalik, Zastępca Dyrektora Bielskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Pani Elżbieta Sobieska, Zastępca Prezydenta Miasta Pan Piotr Kucia, Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej Pan Piotr Ryszka, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego Pani Ewa Szymanek-Płaska, Radni Rady Miejskiej: Pan Piotr Kochowski, Pan Konrad Łoś i Pan Dariusz Michasiów, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Pan Krzysztof Bańczyk, Przewodnicząca NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty Pani Justyna Kurasiewicz, Przewodnicząca NSZZ Solidarność 80 Pani Gabriela Zając, Przewodnicząca Rady Osiedla Wapienica Pani Agnieszka Duraj, Proboszcz Parafii św. Franciszka z Asyżu Ksiądz Jerzy Matoga, Prezydium Rady Rodziców, przedstawiciele instytucji oświatowych, kulturalnych i sportowych, byli dyrektorzy, a także rodziny pierwszych kierowników i dyrektorów, emerytowani pracownicy, przedstawiciele rodziców i uczniów oraz przyjaciele SP 32.

W samo południe na budynku, w którym działała szkoła w latach 1926-1958 (obecnie Przedszkole nr 41), nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonała Pani Eugenia Kwaśniewska – najstarsza uczennica Polskiej Szkoły w Wapienicy wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Panem Piotrem Kucią. Następnie w kościele parafialnym pw. św. Franciszka z Asyżu odprawiona została uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej Romana Pindla połączona z poświęceniem nowego sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Wapienicy do siedziby szkoły. Marszowi przewodniczyła grupa rekonstrukcyjna, w skład której weszli m.in. Jan III Sobieski z Marysieńką jadący w powozie zaprzężonym w konie, a także rycerze husarii. Na ten czas Policja wstrzymała ruch drogowy na trasie, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom przemarszu. Po zajęciu miejsc w szkolnej auli wprowadzony został poczet sztandarowy, po czym odśpiewano hymn państwowy. Następnie przywitano wszystkich gości, a głos zabrali: Dyrektor Szkoły Pani Edyta Zaczek oraz Prezydent Miasta Pan Jarosław Klimaszewski. Potem uczniowie przedstawili barwną historię szkoły. Wykorzystali do tego interesującą prezentację multimedialną. Wreszcie przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko”, w którym swój talent rozwijają uczniowie i absolwenci Naszej Szkoły. Na koniec Pan Prezydent Jarosław Klimaszewski wraz z Prezydium Rady Rodziców ukroił pierwszą porcję jubileuszowego tortu, a następnie wszyscy goście zaproszeni zostali na poczęstunek. W szkolnej auli udostępniona została także kronika szkoły, w której można było dokonać pamiątkowego wpisu. Ponadto w holu głównym wyeksponowano makiety szkoły wykonane przez uczniów oraz ramkę instagramową do okolicznościowych zdjęć, a na wielkim ekranie wyświetlano archiwalne fotografie dokumentujące historię placówki. Każdy z zaproszonych gości otrzymał także upominek – jubileuszowe wydanie czasopisma „Echo Szkoły” oraz gadżety z logo SP 32.

To jednak nie jest koniec obchodów 100-lecia Polskiej Szkoły w Wapienicy. Przypominamy, że już w czwartek (21 września) o godz. 17.00 w auli budynku B odbędzie się spotkanie historyczne „100 lat temu w Wapienicy…” zorganizowane przez Naszą Szkołę oraz Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Podczas wydarzenia planowany jest wykład oraz prezentacja unikatowych zdjęć z epoki. Wstęp wolny! Natomiast w sobotę (23 września) zapraszamy na „Wielki Festyn na 100-lecie”. Spotykamy się tego dnia o godz. 12.00, a zabawa potrwa do godz. 17.00. Obiecujemy, że nie zabraknie atrakcji. W programie m.in. występy artystyczne uczniów, absolwentów i przyjaciół szkoły, loteria fantowa, pokazy strażackie, konkurencje sportowe, przejażdżki kucykami, malowanie twarzy, zwiedzanie szkoły, kramik z pamiątkami, multimedialne pokazy szkolnych kronik, wystawa najstarszych zbiorów biblioteki, wernisaż absolwentki, grochówka, domowe wypieki, lody włoskie, napoje oraz mecz piłki nożnej o puchar na 100-lecie (rodzice kontra nauczyciele i absolwenci).