Przejdź do treści Przejdź do menu

SZKOLNY GLOBTROTER


RANKING SZKOLNYCH GLOBTROTERÓW


MIEJSCE LICZBA
POKONANYCH TRAS
IMIONA I NAZWISKA
UCZNIÓW
1. 10 - SZKOLNY GLOBTROTER Adam Kruczek
Maciej Siedlaczek
Jan Ślusarczyk
Szymon Ślusarczyk
Julia Ślusarczyk
Antoni Słonka
Lena Gądkowska
Paulina Miler
Szymon Miler
Milena Hanus
Wojciech Hanus
Wiktoria Frydel
Sonia Frydel
Kinga Czyż
Jonatan Czyż
Agnieszka Guszpil
Jakub Brandys
Kacper Brandys
Laura Dyczek
Norbert Łoś
Konrad Guszpil
Martyna Szkorupa
Michał Orkisz
2. 9 Maja Gruszka
Antoni Kotyński
Krzysztof Kotyński
Filip Szczygliński
Katarzyna Halama
Sebastian Oboza
3. 8 Remigiusz Śledź
4. 7 Maja Klus
5. 6 Wiktoria Waloszek
Weronika Waloszek
6. 5 Mikołaj Hałas
Magdalena Jania
7. 4 Julia Pilch
Jakub Krzak
Mikołaj Krzak
Barbara Szybiak
Nikodem Pitrowski
Monika Nowak
8. 3 Wiktoria Kucia
Kinga Trojak
Dawid Sobkowski
9. 2 Anna Bartosiewicz
Zuzanna Ulatowska
Daria Narewska
10. 1 Dawid Kurek
Faustyna Nycz
Vladyslava Tolmachova
Jakub Dziurla
Mateusz Sokołowski
Bartłomiej Sulikowski
Natan Szczepara
Antoni Ulatowski
Jan Dębski
Maja Żelazko
Emilia Fichera
Nikola Gorząd
Nikola Handzlik
Klaudia Kamieniecka
Karolina Kisiała
Amelia Kwaśniewska
Wiktoria Lewandowska
Joanna Nowy
Wiktoria Walewander
Karolina Walla

LOŻA SZKOLNYCH GLOBTROTERÓW


ADAM KRUCZEK MACIEJ SIEDLACZEK JAN ŚLUSARCZYK SZYMON ŚLUSARCZYK
JULIA ŚLUSARCZYK ANTONI SŁONKA LENA GĄDKOWSKA PAULINA MILER
SZYMON MILER MILENA HANUS WOJCIECH HANUS WIKTORIA FRYDEL
SONIA FRYDEL KINGA CZYŻ JONATAN CZYŻ AGNIESZKA GUSZPIL
JAKUB BRANDYS KACPER BRANDYS LAURA DYCZEK NORBERT ŁOŚ
KONRAD GUSZPIL MARTYNA SZKORUPA MICHAŁ ORKISZ


ZASADY


1. Projekt „SZKOLNY GLOBTROTER” trwa od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.2. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do zwiększenia aktywności fizycznej poprzez ruch na świeżym powietrzu oraz poznanie najbliższego otoczenia atrakcyjnego pod względem przyrodniczym, historycznym, architektonicznym i kulturowym.3. Uczniom proponuje się 10 tras, które mogą pokonać pod opieką osób dorosłych (rodziców/opiekunów). Trasy te uporządkowane są w kolejności od najłatwiejszej do najtrudniejszej, jednak kolejność ich pokonywania jest dowolna. Zaleca się korzystanie z map lub aplikacji (np. www.mapa-turystyczna.pl). Podczas wędrówek wskazane jest używanie kijów, ale nie jest to obowiązkowe.4. Podczas każdej wędrówki uczniowie dokumentują pokonanie trasy, wykonując przynajmniej 3 zdjęcia, na których znajduje się uczeń w trzech różnych miejscach charakterystycznych dla trasy.5. Po pokonaniu każdej z tras uczniowie na bieżąco przesyłają przez dziennik elektroniczny pełną dokumentację fotograficzną (3 zdjęcia z wycieczki) opiekunowi projektu - Pani Aldonie Słonce. Zdjęcia można również dostarczyć na płycie lub pendrivie.6. Opiekun projektu – po weryfikacji nadesłanej dokumentacji – publikuje na szkolnej stronie internetowej ranking prezentujący sportowe dokonania uczestników projektu.7. Opiekun projektu przyznaje uczniom, którzy pokonali 10 tras, tytuł SZKOLNEGO GLOBTROTERA wraz z odznaką i pamiątkowym dyplomem.
STRONA INTERNETOWA PROJEKTU


Stronę internetową naszego projektu przygotował Pan Łukasz Zera wraz ze swoim synem Robertem - uczniem klasy 6f. Na stronie można zapoznać się z przebiegiem wszystkich zaproponowanych tras, pobrać pliki GPX (których można użyć w dowolnym urządzeniu nawigacyjnym) oraz prześledzić profil wysokościowy trasy. Robert opracował ślady GPS, które z pewnością pomogą każdemu dotrzeć do upragnionego celu.WEJŚCIE NA STRONĘ PROJEKTU
TRASY


TRASA 1. HUTA SZKŁA W JAWORZU NAŁĘŻU


Rozpoczynamy wędrówkę spod Kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Jaworzu Nałężu, kierujemy się w prawo, podążając za drogowskazami, wracamy tą samą trasą.W tym miejscu odtworzono wygląd pieca hutniczego z XIX w. do wytopu szkła. Jako surowiec do produkcji szkła wykorzystywany był nie piasek, a miejscowy kamień, piaskowiec godulski. Jest to jedno z nielicznych miejsc tego typu w Europie. Butelki z tej huty wędrowały m.in. do browaru w Żywcu.
TRASA 2. GOŚCINNA DOLINA


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Karbowej (dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Dębowiec), podążamy ścieżką rozpoczynającą się naprzeciw dolnej stacji (po drugiej stronie ul. Karbowej) i przemierzamy Gościnną Dolinę, która rozciąga się aż do al. Andersa, wracamy tą samą trasą.Gościnna Dolina to jedno z najcenniejszych pod względem przyrodniczym miejsc w naszym mieście. Rozciąga się ona wzdłuż kilku potoków spływających od stoku Dębowca. Ich koryta w niewielkim stopniu naruszone są działalnością człowieka. Można tu zaobserwować liczne meandry, oczka wodne i skarpy, co sprzyja rozwojowi roślin i zwierząt, zwłaszcza płazów. To miejsce najpiękniej prezentuje się wiosną.

TRASA 3. GÓRA OSTRY


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu na końcu ul. Turystycznej w Jaworzu, wyruszamy żółtym szlakiem i podążamy nim ok. 1 km, dochodzimy do rozwidlenia dróg - w lewo, prosto, w prawo, tu schodzimy ze szlaku w prawo i leśną drogą dochodzimy na szczyt Ostrego, wracamy tą samą trasą.Na szczycie Ostrego możemy obejrzeć założenia obronne podobne do tych na Palenicy, ale mniej widoczne. 


TRASA 4. DOLINA WAPIENICY


Rozpoczynamy wędrówkę na początku ścieżki rowerowej w centrum Wapienicy (przy ul. Celtyckiej), następnie podążamy wzdłuż rzeki aż do mostu przy parkingu na ul. Tartacznej, wracamy tą samą trasą.Wapienica to rzeka o długości ponad 20 km, która  ma swoje źródła na północnym stoku góry Stołów oraz na stoku Błatniej.

TRASA 5. DĘBOWIEC


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Tartacznej, następnie podążamy ul. Dębowiec, na ul. Skarpowej przekraczamy szlaban po prawej stronie i podążamy leśną drogą, trzymając się cały czas lewej strony, aż dojdziemy do schroniska, wracamy tą samą trasą.Z polany pod Dębowcem można obejrzeć panoramę Bielska-Białej. Schronisko turystyczne, które tam się znajduje, jest jednym z najstarszych w Beskidach. Poniżej niego wybudowano kaplicę oraz dyżurkę GOPR. Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych na Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią i do Bielska-Białej.

TRASA 6. PĘTLA WAPIENICKA


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Tartacznej, następnie podążamy ul. Tartaczną obok zapory w Wapienicy, jeziora Wielka Łąka, Krzywej Chaty i potoku Barbara, za kąpieliskiem morsów skręcamy w prawo (na zachód), następnie podążamy za drogą, która skręci w prawo i doprowadzi nas z powrotem do ul. Tartacznej.Sama zapora jest ciekawym miejscem, warto przespacerować się doliną zwłaszcza po zmroku (oczywiście z rodzicami). Na stokach wokół zapory, w niedalekiej odległości od drogi, od połowy grudnia można nasłuchiwać pohukiwania sów – najliczniej odzywają się puszczyki zwyczajne, uszatki (choć ciężko je usłyszeć, są bardzo ciche). Można też z pewnością usłyszeć potężne i groźne nawoływanie rzadkiego puszczyka uralskiego. Są tam też włochatki, a nawet jest szansa ujrzeć największą sowę na Ziemi – puchacza. Późnym popołudniem odzywa się nasza najmniejsza, za to najbardziej wojownicza sowa – sóweczka. Za dnia w Potoku Luizy, przy progach skalnych, można zaobserwować przepięknego zimorodka, są tam obecne też pluszcze – rzadkie ptaki potrafiące chodzić i polować pod wodą.

TRASA 7. PALENICA, KOPANY, EWANGELICKI KOŚCIÓŁ LEŚNY W JAWORZU


Rozpoczynamy wędrówkę z pętli autobusowej w Wapienicy, podążamy niebieskim szlakiem na szczyt Kopanego, kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem w okolice szczytu Wysokie, za niebieskim słupkiem skręcamy w prawo (poza szlakiem) i po ok. 300 m na drzewie ujrzymy znak kierujący nas w prawo do Ewangelickiego Kościoła Leśnego w Jaworzu, w drodze powrotnej (tą samą trasą) wstępujemy na Palenicę: za ławeczką oraz tabliczką z nazwą szczytu „Palenica” szlak skręca w prawo ostro w dół, my jednak podążamy prosto ścieżką jeszcze ok. 150 m na Palenicę, następnie wracamy na niebieski szlak i podążamy nim do punktu wyjścia.Ewangelicki Kościół Leśny to amfiteatr wyciosany w stoku góry przez XVII-wiecznych ewangelików z Jaworza i okolic, którzy odprawiali w tym miejscu swoje nabożeństwa w okresie prześladowań. W okolicach szczytu Palenicy zobaczyć można dobrze zachowane założenia obronne – wały okalające szczyt, fosy i inne elementy ziemno-kamienne. Nie jest pewne datowanie tych założeń, ale mogą one sięgać nawet VII-VIII w. p.n.e., czyli okresu panowania na tych ziemiach kultury łużyckiej. Z Palenicy, kierując się w stronę Błatniej, na stokach Kopanego, przy samej ścieżce, zobaczyć można liczne kopce kamienne, zwane często (niewłaściwie)  kurhanami. Są to być może stosy kamieni usypywane w celu odbycia pokuty przez średniowiecznych mieszkańców Jaworza.

TRASA 8. CUBERNIOK (CYBERNIOK)


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Tartacznej, następnie podążamy ul. Dębowiec, na ul. Skarpowej przekraczamy szlaban po prawej stronie i podążamy leśną drogą, trzymając się cały czas lewej strony, aż dojdziemy do schroniska na Dębowcu, tam przechodzimy na zielony szlak w stronę Szyndzielni, którym idziemy ok. 1200 m, gdy on ostro skręci w lewo, my podążamy stromym podejściem nadal prosto, aż ujrzymy początek trasy Enduro Trails „Dębowiec” – po prawej stronie będzie szczyt, z którego roztacza się rozległa panorama Bielska-Białej, wracamy tą samą trasą lub podążamy w stronę zapory w Wapienicy drogą na lewo od szczytu Cubernioka.Cuberniok znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, a jego zachodnia część chroniona jest również w ramach zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Park Ekologiczny „Dolina Wapienicy”.

TRASA 9. BŁATNIA Z JAWORZA


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu na końcu ul. Turystycznej w Jaworzu, następnie wyruszamy szlakiem żółtym na szczyt Błatniej, wracamy tą samą drogą.Pierwotna nazwa góry brzmiała Błotny, potem stosowano nazwy: Blatny lub Blatna. Określenie Błatnia utrwaliło się  po I wojnie światowej.
TRASA 10. BŁATNIA Z JAWORZA NAŁĘŻA


Rozpoczynamy wędrówkę spod Kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Jaworzu Nałężu, wyruszamy szlakiem harcerskim na szczyt Błatniej, wracamy tą samą drogą.

Ostatnie aktualności szkolny globtroter

8października

Kiedy powstawał nasz projekt, nie przypuszczaliśmy, że będzie się on cieszył tak wielkim zainteresowaniem! Mamy już DWUDZIESTU Szkolnych Glo...

1października

To był naprawdę rekordowy miesiąc dla naszych wędrowców! We wrześniu do naszego projektu dołączyło kolejnych 6 uczestników. Łącznie wędruje...

1września

W sierpniu do naszego projektu dołączyło kolejnych 3 uczestników. Łącznie wędruje z nami już 49 uczniów, którzy w ostatnim miesiącu podczas...

1sierpnia

W lipcu pretendenci do zaszczytnego miana Szkolnych Globtroterów podczas 14 wycieczek pokonali łącznie 89 km! Do projektu włączyło się już...

1lipca

W czerwcu do naszego projektu dołączyło kolejnych 4 uczestników. Łącznie wędruje z nami już 46 uczniów, którzy w ostatnim miesiącu podczas 3...

23czerwca

Lada chwila rozpoczną się wakacje. Nie oznacza to jednak, że nasz projekt „Szkolny Globtroter” udaje się na urlop! Wręcz przeciwnie – mamy n...