PRACOWNIE TERMINALOWE

Nasza Szkoła dysponuje dwiema znakomicie wyposażonymi pracowniami terminalowymi wraz z serwerownią. W budynku A znajdują się 24 zestawy komputerowe oraz laptop, natomiast w budynku B – 24 zestawy komputerowe oraz 9 laptopów. Każda z pracowni wyposażona jest ponadto w tablicę multimedialną z projektorem.

W 2024 roku tradycyjne komputery zastąpiły terminale komputerowe. Co to oznacza w praktyce? Stanowiska uczniowskie zostały zastąpione terminalami komputerowymi, do których podłączone są peryferia (monitor, klawiatura, myszka). Całość, poprzez sieć LAN, łączy się z serwerami, korzystając z ich zasobów sprzętowych.

Jakie są tego korzyści? Zużycie energii mniejsze nawet o 95% w stosunku do tradycyjnych komputerów, wydajne oraz bezpieczne dostarczanie zasobów dla uczniów oraz wysoki standard bezpieczeństwa, łatwość wdrożenia, prosta administracja. Ponadto, w porównaniu do komputerów stacjonarnych czy laptopów, zajmują zdecydowanie mniej miejsca na biurkach, nie wytwarzają dużych ilości ciepła i nie generują hałasu.

Szkoła to faktycznie duże przedsiębiorstwo, a tam sieć jest swoistym kręgosłupem. W nowoczesnej szkole musi być podobnie. Pracownie terminalowe to nie wszystko! Dysponujemy również własnym serwerem. Dzięki niemu w szkole stworzona została sieć komputerowa, której sercem jest właśnie serwer. Powstała w ten sposób centralna, dzielona między wieloma użytkownikami biblioteka plików, które są dostępne zdalnie z każdego komputera w szkole.

Teraz można bezpiecznie korzystać z różnych aplikacji i danych przechowywanych we wspólnym środowisku pracy. Pliki użytkowników nie są już przechowywane na dyskach komputerów lokalnych, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo danych na maksymalnym poziomie.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Bardzo szybki dostęp do przechowywanych plików, krótki czas pozyskania i zapisu danych, możliwość pracy na dużych dokumentach, dostęp do własnych plików użytkownika z każdego komputera w szkole oraz zminimalizowanie ryzyka dostępu do danych przez osoby nieuprawnione.