CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY? LISTOPAD I GRUDZIEŃ 2021

22-12-2021 5:00 świetlica

Jak co roku listopad i grudzień to w naszej świetlicy bardzo pracowite miesiące, wypełnione wieloma ciekawymi wydarzeniami. Listopad zaczął się uroczyście od przygotowań do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie poznali historię tego święta, wykonali nawiązujące do niego prace plastyczne. Wzięli także udział w uroczystym odśpiewaniu hymnu w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Późna jesień dostarczyła nam wielu inspiracji do wykonania prac doskonalących różne techniki plastyczne, czego efektem były zmieniające się systematycznie wystawy na naszej gazetce oraz prace wykonane na konkurs „Liściaki”. Zwyciężyła w nim Zosia Romik (2a), a wyróżnienie otrzymali: Mateusz Borys (2c) oraz Andrzej Droździk (2c). Listopadowy Dzień Postaci z Bajek to w naszej świetlicy czas, w którym dzieci z zapałem prezentują i dzielą się wiedzą na temat ulubionych bajkowych postaci. W tym roku ulubionymi bohaterami były zdecydowanie główne postacie licznych, chętnie oglądanych telewizyjnych kreskówek, co można zaobserwować w galerii złożonej z prac powstałych właśnie tego dnia. W listopadzie jak co roku obchodziliśmy Dzień Życzliwości, promując postawę szacunku, zrozumienia, serdeczności i bezinteresownej pomocy. Takie cechy dzieci wymieniały także jako pożądane do sprawowania opieki nad swoimi zwierzętami. Mówiliśmy o nich, przygotowując wychowanków do świetlicowego konkursu plastycznego „Wspaniałe chwile z moim pupilem”. Jego laureatami zostali uczniowie klasy 1a: I miejcse – Julia Brzeźny i Wiktor Tyrna, II miejsce – Julia Urbaniak i Wiktoria Dudek, III miejsce – Stanisław Staszkiewicz i Wojciech Jarosiński. Tradycyjnie końcem listopada obchodziliśmy w świetlicy andrzejki. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane z tym dniem oraz wzięły udział w zabawie pełnej wróżb, konkursów i tanecznych animacji.

Grudzień to miesiąc wyjątkowy, który upływa nam zawsze w atmosferze przygotowań do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W tym roku dzieci z klas pierwszych uczęszczające do świetlicy nagrały dla uczniów klas I-III  kolędy. Efekty ich pracy przedstawia filmik zamieszczony na stronie internetowej szkoły. Uczniowie klas drugich i trzecich także włączyli się w świąteczne przygotowania, a rezultaty ich starań można obejrzeć TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. W grudniu dzieci z klas drugich zakończyły zajęcia w ramach projektu „Mali detektywi”, w trakcie którego poznawały tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Dzieci z klasy 1a realizowały projekt „Wspólnie wygrajmy wrażliwość” pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Celem projektu było kształtowanie zachowań prospołecznych dzieci poprzez uwrażliwianie na los innych ludzi, rozwijanie tolerancji, otwartości oraz postrzegania osób z zespołem Downa. Dla 4,5-letniej Kasi z zespołem Downa uczniowie przygotowali niespodziankę w postaci własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami, filmiku z kolędami oraz zestawu upominków. Od początku grudnia na naszych gazetkach rozgościły się wizerunki Mikołaja, aniołków, różnorodne choinki, renifery i inne świąteczne symbole. To efekty wielu działań plastycznych naszych wychowanków, którzy realizują się twórczo, wykorzystując wiedzę o różnych technikach plastycznych nabytą podczas zajęć. W grudniowym konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejsza choinka” laureatami zostali: Lena Dudek (I miejsce), Iga Wojdanowska (II miejsce) oraz Kacper Zuziak (III miejsce). Laureaci otrzymali „świąteczne” nagrody rzeczowe.

Nasi wychowankowie odnieśli także sukcesy w  Międzyszkolnych Konkursach Plastycznych! 10 listopada nagrodę za zdobycie I miejsca w konkursie „Widok z mojego okna” zorganizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 odebrał Oskar Rzeźniczak. W grudniu ogłoszono także wyniki konkursu „W świecie wierszy Jana Brzechwy”, który został zorganizowany przez SP 23 w Bielsku-Białej. Jego laureatami zostali: Lena Dudek (II miejsce) oraz Oskar Rzeźniczak (III miejsce). Rozstrzygnięto także konkurs ogłoszony przez Dom Kultury w Wapienicy „Ekobombka”. W gronie nagrodzonych w grupie wiekowej 6-8 lat  znaleźli się Zosia Romik (I miejsce) oraz Lena Dudek (II miejsce). Lena i Oskar, laureaci wymienionych konkursów, wykonali swoje prace pod kierunkiem nauczyciela na zajęciach w szkolnej świetlicy. Serdecznie gratulujemy naszym wychowankom odniesionych sukcesów! Wszystkim Dzieciom i ich Rodzicom życzymy wesołych świąt Bożego Narodzenia i dobrego nowego roku!