CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY? LISTOPAD I GRUDZIEŃ 2022

Na początku listopada dotarła do nas bardzo miła wiadomość o zakwalifikowaniu  naszej świetlicy do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Ekologicznej #rePETujemy, którego celem  jest wzmocnienie świadomości ekologicznej i osobistej odpowiedzialności za środowisko naturalne najmłodszych dzieci. Warunkiem przystąpienia do programu było przygotowanie pracy kwalifikacyjnej w formie prezentacji „Jak dbać o środowisko?”. Spośród prac nadesłanych z całej Polski jury wybrało 20 najlepszych, wśród których znalazła się prezentacja w formie krótkiego przedstawienia przygotowana przez dzieci z naszej świetlicy. Do realizacji zadań programu uczniowie przystąpią w nowym roku kalendarzowym. Przygotowane przez dzieci przedstawienie zostało zamieszczone w aktualnościach na stronie internetowej szkoły.

Listopad i grudzień to w naszej świetlicy bardzo pracowite miesiące, wypełnione wieloma ciekawymi wydarzeniami. Na początku listopada przygotowywaliśmy się  do obchodów Narodowego Święta Niepodległości, poznając historię tego święta oraz wykonując patriotyczne prace plastyczne. Uczniowie wzięli także udział w uroczystym odśpiewaniu hymnu w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

W tym roku szczególnie radośnie obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie klas pierwszych i drugich przyszli do świetlicy przebrani w stroje charakterystyczne dla ulubionych, bajkowych postaci. Były  prezentacje strojów, wspólne zabawy taneczne oraz konkurs wiedzy o popularnych bajkach filmach, legendach oraz bajkach poznanych w świetlicy podczas „czytania na dywanie”. Największą wiedzą wykazali się uczniowie klas drugich – Bartek Kuliga, Ania Korzus, Krystian Kempisty i Maks Stekla. Zostali oni nagrodzeni drobnymi upominkami.

W tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Życzliwości obchodzony 21 listopada w świetlicy działała „Poczta Życzliwości”. Do kolorowej skrzyneczki można było wrzucić dobre wiadomości do każdej osoby, a otrzymane liściki sprawiły ogromną przyjemność każdemu dziecku, ponieważ zawierały tylko dobre, życzliwe informacje.

Tradycją naszej świetlicy jest również organizowanie andrzejek. W tym roku z tej okazji także zorganizowaliśmy naszym wychowankom atrakcyjne zajęcia. Podczas popołudnia z wróżbami dzieci poznały  zwyczaje związane z tym dniem oraz wzięły udział w zabawie pełnej wróżb, konkursów i tanecznych animacji.

Późna jesień dostarczyła nam wielu inspiracji do wykonania prac doskonalących różne techniki plastyczne, czego efektem były zmieniające się systematycznie wystawy na naszej gazetce.

Jak co roku, wyjątkowym i bardzo radosnym miesiącem jest w naszej świetlicy grudzień, który upływa nam zawsze w atmosferze przygotowań do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w świątecznym cyklu zajęć czytelniczych pt. „24 opowieści adwentowe”. Dzieci techniką papieroplastyki wykonały ozdoby świąteczne, wzięły udział w zajęciach kreatywnych pt. „Moja kartka świąteczna”. Tworzyły kolorowe i błyszczące bombki świąteczne według własnego pomysłu. Z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem ćwiczyły układ taneczny do utworu „Jingle bells”. Wzięły udział w konkursie „Choinka z guzików”, w którym za najpiękniejsze prace nagrodzeni zostali: Bartek Pietraszko (1b) oraz Lena Dudek (2c). Sprawdzając swoją wiedzę o tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami, uczniowie drugich klas uczestniczyli w bożonarodzeniowym quizie, a jego laureaci otrzymali świąteczne upominki. Dzieci ze świetlicy zostały także laureatami konkursu „Ekobombka”, który zorganizował Miejski Dom Kultury w Wapienicy. Wyróżnione w tym konkursie zostały ekobombki wykonane przez Alicję Jaśtal (1a) oraz Lenę Dudek (2c). W tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia zawitała do nas piękna, śnieżna zima. Dzieci z wielką radością korzystały z jej uroków, spędzając czas na świeżym powietrzu, ciesząc się  białym puchem i lepiąc bałwanki. Od początku grudnia na naszych gazetkach rozgościły się wizerunki Mikołaja, aniołków, choinki oraz inne świąteczne symbole. Wszystkie te prace to rezultat działań plastycznych naszych wychowanków, którzy w tym wyjątkowym czasie z wielką ochotą realizują się twórczo, przygotowując świąteczne dekoracje. Radosny, świąteczny nastrój towarzyszył nam w świetlicy cały grudzień, ponieważ dzieci z drugich  klas przygotowywały uroczysty program z kolędami dla uczniów uczących się w budynku A. 22 grudnia świątecznie przystrojona aula szkolna rozbrzmiewała dźwiękami najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu naszych utalentowanych artystów. Razem z nimi takie kolędy jak „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Gore gwiazda Jezusowi” śpiewali obecni na spotkaniu nauczyciele i uczniowie. Radosny nastrój udzielił się całej widowni. Wszystkim kolędnikom i recytatorom serdecznie gratulujemy udanego występu! Naszym Wychowankom i ich Rodzicom życzymy dobrego nowego roku!