CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY? MAJ I CZERWIEC

Śpiew ptaków, kwitnące sady, zielona trawka – to maj! Wiosna „na całego” zagościła w naszej świetlicy. Słychać ją było w śpiewanych przez nas piosenkach, muzyce, widać na  zajęciach plastycznych. Przygotowaliśmy wiosenne dekoracje z kolorowych materiałów plastycznych, które jak zawsze ozdobiły szkolny korytarz. Nie zapomnieliśmy o majowych świętach, a biało-czerwone flagi zostały wyeksponowane na naszej gazetce . Świetlicowe majowe prace plastyczne przedstawiały także kwitnące drzewa i kwiaty, kolorowe motyle, biedronki i inne owady mieszkające na wiosennej łące. Obchodziliśmy też Dzień Pszczół – rozmawialiśmy o tym, jakie są pożyteczne, a z tekturowych tacek powstały piękne pszczoły, które „latają” teraz nad kwitnącym sadem. Prace te posłużyły nam do ozdobienia konkursowego ula, którego wykonania podjęliśmy się, przystępując do konkursu „Wesołe życie pszczoły”. Było to duże wyzwanie, ale zakończyło się wielkim sukcesem, ponieważ nasz ul zwyciężył w rywalizacji! Nagrodą w konkursie było obsadzenie terenów zielonych wokół szkoły. 43 krzewy oraz drzewa już zdobią szkolny ogród! Jesteśmy dumni, że nasza praca przyczyniła się do tego, że wokół Naszej Szkoły jest jeszcze piękniej!

Maj to  miesiąc, którego bohaterem tradycyjnie jest książka. Uczniowie systematycznie podczas głośnego czytania poznawali losy bohaterów książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Fantastyczna opowieść o magicznej sile niezwykłego krzesła zafascynowała słuchaczy i była inspiracją do wielu pięknych rysunków. Dzieci z okazji Dnia Bibliotekarza zapoznały się także z cyklem powstawania książek i nauczyły się, jak o nie dbać i je szanować.

W naszej świetlicy przebywa wielu uczniów i bardzo dużo się dzieje. Pogoda nam sprzyjała, więc w trosce o zdrowie i kondycję fizyczną większość czasu poświęcaliśmy na gry i zabawy ruchowe na szkolnym boisku lub na placu zabaw, bo wszyscy spragnieni byliśmy słońca i ruchu na świeżym powietrzu. W grupie fioletowej odbywały się zajęcia pod nazwą „Reaktywacja gier podwórkowych”, na których uczniowie pierwszych klas poznawali zabawy podwórkowe swoich rodziców i dziadków – grę w klasy, gumę, ringo, doskonalili umiejętność skakania na skakance. Największą frajdę sprawiły dzieciom zorganizowane zabawy z chustą animacyjną, które odbyły się na szkolnym boisku z okazji Dnia Dziecka. Ciekawe konkursy, animacje taneczne, zabawy z balonikami umiliły dzieciom czas z okazji ich święta. Ponieważ pogoda w czerwcu nam sprzyjała, wiele zajęć muzyczno-ruchowych odbywało się w plenerze, dzieci często ćwiczyły animacje taneczne na szkolnym boisku lub placu zabaw.

12 czerwca ogłoszono zakończenie pierwszej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Ekologicznej #rePETujemy. Komisja konkursowa dokonała trudnej oceny i wybrała placówki, które wykazały się wyróżniającym zaangażowaniem i efektami w realizacji działań. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych placówek znalazła się nasza świetlica, a nagrodą jest tablet! Nasza radość jest  ogromna, ponieważ realizacja tego programu była wyzwaniem wymagającym dużego zaangażowania, kreatywności, zdyscyplinowania i skrupulatności. Wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas zajęć dzieci wykorzystały już w praktyce, biorąc udział w akcji „Sprzątanie świata”, porządkując teren wokół Szkoły.

Drugie klasy po zakończeniu udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Zabawa sztuką” za odkrywanie świata sztuki otrzymały certyfikat uczestnictwa od organizatora programu. Grupa zielona kolejny raz brała udział w ogólnopolskim projekcie „Europa i ja”. Tym razem poznawała  Grecję – jej symbole narodowe, zabytki, kuchnię, kulturę, faunę i florę. Dzieci tańczyły zorbę – tradycyjny taniec grecki, tworzyły słownik polsko-grecki i uczyły się liczyć do 10 w tym języku.

Czekając na wakacje, odbyliśmy cykl pogadanek, które miały na celu przygotować uczniów do bezpiecznego spędzania czasu wolnego oraz nauczyć,  jak chronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Szczególną uwagę nauczyciele zwrócili na zasady zachowania na drodze, nad wodą, w lesie i w domu. Dzieci dowiedziały się, jak należy postępować w przypadku ugryzienia przez owady, skaleczenia, stłuczenia, oparzenia czy złamania, a także jak chronić ciało przed słońcem. Przypomniały sobie numery alarmowe. Piękno naszego kraju poznawały, odbywając wirtualny spacer „Od Tatr do Bałtyku”.

Na zakończenie roku szkolnego 2022/2023 grupa fioletowa, ćwicząc sumiennie cały maj, przygotowała tańce i piosenkę, które zostaną zaprezentowane na stronie internetowej szkoły. To były dla naszej świetlicowej społeczności intensywne, ale przede wszystkim twórcze i pełne zaangażowania miesiące, pełne ciekawych wyzwań, w które obfitowały realizowane projekty.  Rok pracowity, ale też pełen wspólnie odniesionych sukcesów. Mamy poczucie, że czas spędzony w świetlicy został dobrze zagospodarowany, wykorzystane zostały uzdolnienia, zainteresowania, kreatywność i samodzielność dzieci. Po wakacjach zobaczymy się znowu – pełni nowych pomysłów i pozytywnej energii!