KOLEJNE SPOTKANIE Z DETEKTYWEM KROPELKĄ

Klasy młodsze przybijają piątkę Detektywowi Kropelce po raz drugi, tzn. że zadanie drugie w ramach konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” zostało wykonane. Na czym ono polegało? Zadaniem nauczycieli było  przeprowadzenie lekcji tematycznej dotyczące zagadnień poszanowania wody w oparciu o materiały edukacyjne Aqua Bielsko-Biała S.A. i takie też lekcje zostały przeprowadzone w klasach 1-3. Podczas zajęć uczniowie w ciekawy sposób pogłębili wiedzę na temat właściwości wody oraz jej poszanowania, uświadamiając sobie zarazem, że woda jest niezbędnym składnikiem przyrody. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały trzy krótkie filmiki na temat wody: „Ile wody jest na Ziemi?”, „Jak ważna jest woda dla człowieka i przyrody?” oraz „Skąd się bierze woda w Twoim domu?”. Treść filmów była doskonałym wstępem do rozmowy, wymiany informacji i pogłębienia wiedzy na temat wody. Kolejną ciekawą propozycją podczas lekcji był komiks pt. „Odkrycia Detektywa Kropelki”. Dzieci chętnie podążały za bohaterem po kolejnych stronach książeczki, dowiadując się mnóstwa nowych  faktów o wodzie i jej oszczędzaniu, np. jak woda krąży w przyrodzie czy jak mieszkać ekologicznie. Dzieci podjęły również wyzwanie Detektywa Kropelki, jakim było rozwiązanie jego krzyżówki. Wspomnieć należy, że krzyżówka nie była prosta i wymagała od uczniów szczegółowej znajomości treści przedstawionych w filmach i  komiksie. Z pewnością niejeden z Was miałby trudność z odgadnięciem takiego hasła: „Sprytna końcówka w baterii łazienkowej lub kuchennej, dzięki której zużywasz mniej wody” (rozwiązanie na końcu tekstu).

Dodatkowo uczniowie klasy 1a pod kierunkiem wychowawczyni Pani Renaty Małysz w czasie lekcji przeprowadzili doświadczenia, podczas których badali właściwości wody. Na koniec brudną wodę z doświadczeń zlali do jednej miski i tak powstały „ścieki”. Te „ścieki” były oczyszczane przez dzieci etapami za pomocą sitka, gazy i filtra do kawy. Tym sposobem uczniowie stworzyli klasową oczyszczalnię wody.

Podsumowaniem całości zagadnienia opracowanego na lekcjach było wykonanie przez uczniów wszystkich klas pracy plastycznej przedstawiającej sposoby poszanowania wody w codziennym życiu. Powstały piękne, kolorowe prace, które zdobią korytarz szkolny i poszczególne klasy. (rozwiązanie zagadki: perlator)