NAUKA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

31 marca zakończył się cykl zajęć z pierwszej pomocy przeznaczony dla uczniów trzecich klas. W zajęciach uczestniczyli chętni uczniowie, podzieleni na 4 grupy wg klas. W ramach nauki udzielania pierwszej pomocy uczniowie poznawali podstawowe zasady postępowania w przypadku różnych zdarzeń. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z zawartością apteczki pierwszej pomocy oraz sposobami wykorzystania dostępnych w niej materiałów. Na kolejnych spotkaniach uczniowie dowiedzieli się, jak postępować przy poparzeniach, zwichnięciach czy złamaniach oraz zadławieniach dzieci i dorosłych. Punktem kulminacyjnym były zajęcia praktyczne, podczas których uczono się bandażowania różnych części ciała za pomocą opasek uciskowych, zakładania opatrunków na zranione miejsca, układanie w pozycji bocznej bezpiecznej oraz oczywiście reanimacja krążeniowa dziecka i dorosłego. Te ostatnie zajęcia wzbudziły największe zainteresowanie. Masaż serca wykonywano na fantomach Little Ann, które zastępują dziecko oraz dorosłego. Okazało się, że masaż serca nie jest łatwy i lekki i należy włożyć w niego wiele siły.  Ważne jest odpowiednie ułożenie rąk i ucisk w odpowiednim miejscu. Uczniowie uczestniczący w zajęciach nauki udzielania pierwszej pomocy, bogatsi o nowe umiejętności, na pewno poradzą sobie w sytuacjach wymagających ich posiadania. Zajęcia prowadziła Pani Izabela Morys.