Przejdź do treści Przejdź do menu

NASZE PASJE


JULIA THEN
Powracamy do naszego stałego cyklu „Nasze pasje”, ale wracamy w naprawdę wielkim stylu. Dzisiaj prezentujemy Wam pasje uczennicy klasy 8b – Julii Then. Dziewczynka interesuje się sportem. Trenuje wiele rodzajów tańca oraz lekkoatletykę. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 3 lat. W wolnym czasie często słucha muzyki oraz rozwija inne swoje zainteresowania, np. fotografię.ADAM KRUCZEK

Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego stałego cyklu. Dzisiaj o swojej pasji opowie nam Adam Kruczek – uczeń klasy 4b. Chodzenie po górach to dla chłopca sposób na odpoczynek i spędzanie wolnego czasu. Już od najmłodszych lat rodzice często zabierali Adasia i jego rodzeństwo w góry. Chłopiec przyznaje, że nie zawsze mu się to podobało… Czasem to było męczące, czego powodem był wtedy brak kondycji. Teraz uczeń bardzo lubi w ten sposób spędzać swój wolny czas. W najbliższym czasie chciałby wejść na Giewont i Babią Górę. Bierze również udział w projekcie "SZKOLNY GLOBTROTER" i radzi sobie w nim znakomicie!
WIKTORIA BOJDYS
Kolejna uczennica zaprezentuje dzisiaj swoje zainteresowania. Pasją Wiktorii Bojdys z klasy 6b jest uprawianie sportu, w szczególności narciarstwa oraz pływania. Bardzo lubi jeździć na nartach i pływać, ponieważ sprawia jej to ogromną przyjemność i frajdę. Poniżej więcej informacji o hobby naszej bohaterki.


ALEKSANDRA KLISZCZ

Kolejną uczennicą, która chciałaby przedstawić Wam swoje pasje, jest Aleksandra Kliszcz z klasy 6b. Ola ma 11 lat i interesuje się tańcem i fotografią, jednak największą pasją dziewczynki jest śpiew.
PRZEMYSŁAW STASZKIEWICZ

Swoją pasję przedstawi nam dzisiaj Przemysław Staszkiewicz – uczeń klasy 6c. Chłopiec od zeszłego roku jeździ na nartach. Jego ulubionymi stokami narciarskimi są: Beskid Sport Arena, Siglany w Wiśle, Dębowiec, Szczyrk Mountain Resort oraz Nowa Osada. Przemek w narciarstwie najbardziej lubi prędkość i poczucie wolności. Kiedy jest się na stoku, to widzi się ośnieżone góry, niebieskie niebo, piękne słońce – wspaniałe widoki. Ta jazda i te widoki dają największą frajdę z nart. Oczywiście czasami można się przewrócić, ale wtedy trzeba po prostu wstać, nie poddawać się i jechać dalej. Jeżdżenie na nartach wydaje się może trudne, ale jak się opanuje skręcanie i hamowanie, to już jest łatwiej. Ci, którzy chcą rozpocząć naukę, powinni to robić na łagodnych, niezbyt stromych  stokach. Gdy Przemek pierwszy raz stanął na stoku, to pomyślał: „ O rany, nie dam rady!”, ale potem zjechał, wciąż był w jednym kawałku i było naprawdę przyjemnie. Tak więc nie można się bać, tylko należy spróbować swoich sił.


KAROLINA KISIAŁA
Karolina chodzi do siódmej klasy. Od kilku lat w wolnych chwilach gra na gitarze klasycznej. Przygodę z tą pasją zaczęła już w drugiej klasie i ciągle pogłębia swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Gra na gitarze wymaga częstych treningów, palce muszą być wyćwiczone. Karolina od kilku miesięcy uczy się również grać na ukulele, które nazywane jest małą gitarą. Różni się od gitary klasycznej wielkością, liczbą strun oraz dźwiękiem.MAJA GRUSZKA

Jeśli szukacie inspiracji, czym zająć się w wolnym czasie, przeczytajcie poniższy tekst, w którym przedstawiamy zainteresowania uczennicy czwartej klasy – Mai Gruszki. Dziewczynka ma wiele pasji, m.in. balet, język polski, fotografia, gra na skrzypcach, śpiew, sztuka. Bardzo lubi to, co robi i sprawia jej to ogromną przyjemność. Uczennica kolekcjonuje również minerały. Na poniższych zdjęciach można obejrzeć jej cenne zbiory. W prezentacji, którą można obejrzeć TUTAJ, zamieszczono natomiast informacje na temat pozostałych pasji Mai.


PAWEŁ GWÓŹDŹ
Czy jesteście gotowi na kolejną prezentację w ramach cyklu „Nasze pasje”? Dzisiaj swoje hobby przedstawi nam Paweł Gwóźdź – uczeń klasy 4d, który trenuje Taekwon-do.


 
Na zajęcia uczęszcza już od kilku miesięcy. Ta aktywność fizyczna bardzo mu się podoba, ponieważ polega nie tylko na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, przez co poprawia się swoją kondycję, ale również na uczeniu się elementów i techniki samoobrony.
 
Czym jest Taekwon-do? Taekwon-do to perfekcyjna sztuka samoobrony, która powstała w Korei w 1955 r. wymyślona i naukowo opracowana przez generała Choi Hong Hi.
 
Taekwon-do oznacza: Tae – skakanie i loty w powietrzu, kopnięcia i gwałtowne uderzenia nogami; Kwon – ciosy, uderzenia, niszczenie ręką lub pięścią; Do – drogę, sposób postępowania, sztukę, filozofię.
 
W Taekwon-do jest 3200 technik, w tym 2000 to techniki ręczne, a 1200 nożne. Taekwon-do to przede wszystkim sztuka samodyscypliny. Regularność treningów sprzyja rozwojowi własnego ciała i umysłu. Taekwon-do jest sportem, który wpaja w swoich uczniów zasady moralne, którymi powinni kierować się nie tylko na treningach, ale przede wszystkim w życiu codziennym.
Najważniejsze zasady Taekwon-do to:
- należy być zawsze sobą, mieć swoje zdanie i nie ulegać wpływom innych;
- należy być zawsze nauczycielem – nauczać ciałem, słowem i moralnością;
- należy być twardym wobec osób silnych i delikatnym wobec łagodnych;
- należy zawsze podążać za postawionym sobie celem;
- należy cieszyć się z tego, co się ma, a ciało zawsze doskonalić;
- należy kończyć to, co się zaczęło;
- należy udowodnić czynami, a nie mówić.
 
Istnieją dwie federacje Taekwon-do: World Taekwon-do Federation oraz International Taekwon-do Federation. Obie stosują różne zasady walki, dlatego warto się z nimi zapoznać. International Taekwon-do Federation (ITF) stosuje łagodniejsze podejście do walki. Za zbyt mocne ciosy zawodnik może zostać upomniany, a nawet zdyskwalifikowany. Zawodnicy mogą bronić się przed kopnięciami obrotowymi, mogą szerzej otwierać swoje ręce. Podczas tego typu walki dozwolone jest kopnięcie stopą oraz powierzchnią do stawu skokowego. W Taekwon-do można także uderzać pięścią, ale tylko jej wierzchnią i przednią stroną. Nie można uderzać golenią ani kolanami. W World Taekwon-do Federation (WTF) można walczyć całą siłą. Podczas walki dozwolone jest pokonanie przeciwnika poprzez knock-out. Nie można uderzać pięścią w twarz, ale można kopać. Zakazane są ataki golenią i kolanami.
 
Taekwon-do to sztuka walki, która umożliwia samoobronę. Należy umieć bronić słabszych, którzy zostali zaatakowani. Jak widać Taekwon-do to piękna sztuka walki, która jest bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu, podczas treningów na pewno wzrośnie nam samoakceptacja i pewność siebie.

LAURA DYCZEK


Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu prezentującego zainteresowania uczniów Naszej Szkoły. Dzisiaj przedstawiamy pasje Laury Dyczek z klasy 4d. Jej hobby to sport, sztuka (głównie plastyka i szycie), czytanie książek, podróżowanie po Polsce. Od najmłodszych lat towarzyszy jej sport. Lubi ruch na świeżym powietrzu, jeździć na rowerze, rolkach, łyżwach i hulajnodze. Lubi także gry zespołowe i kiedy tylko jest sprzyjająca pogoda, spotyka się z koleżankami oraz kolegami i wspólnie się bawią. Od czterech lat uczy się pływać, co sprawia jej ogromną frajdę. Laura ze wszystkich sportów, jakie uprawia, najbardziej lubi jazdę na rowerze. W zeszłym roku razem z tatą wzięła udział w 47. rodzinnym rajdzie rowerowym. Dziewczynka od najmłodszych lat malowała i rysowała. Gdy miała cztery lata, rodzice zapisali ją do Domu Kultury w Wapienicy na warsztaty plastyczne, na które uczęszcza do dzisiaj. W wieku pięciu lat zdobyła pierwsze wyróżnienie w konkursie plastycznym „Co słonko widziało” i od tamtej pory bierze udział w różnych konkursach i odnosi sukcesy. Uczennica każdą chwilę poświęca na czytanie książek. Poza obowiązkowymi lekturami jej ulubionymi książkami są: „Nela – mała reporterka”, „Wiśniewscy”, „Dziewczynka z szóstego księżyca”. W jej domowej biblioteczce znajduje się około 100 książek. Laura lubi podróżować, poznawać nowe miejsca i zabytki. W Polsce zwiedziła takie miasta i regiony, jak: Zakopane, Żywiec, Szczyrk, Kraków, Warszawa, Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia), Jastrzębia Góra, Rewal, Nowy Targ, Rabka, Cieszyn i oczywiście Bielsko-Biała. W przyszłości chciałaby zwiedzić cały świat.

KRZYSZTOF ZAJĄC


Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu "NASZE PASJE". Tym razem swoje zainteresowania przedstawi nam Krzysztof Zając - uczeń klasy 4d. Pierwszą pasją chłopca jest piłka nożna. Aktualnie gra w klubie "Zapora". Runmageddon to jego drugie hobby. Jest to bieg, podczas którego zawodnicy muszą pokonać trudne przeszkody, a zarazem współpracować ze sobą, bo tylko to gwarantuje dotarcie do mety. Kolejnym zamiłowaniem jest jazda na rowerze po rożnych górskich trasach. Krzyś zachęca wszystkich do uprawiania sportu. Dzięki temu można poznać wiele ciekawych osób, poprawić własną kondycję i po prostu lepiej żyć.
ADAM WOJNAR


W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę!” rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy prezentować pasje uczniów Naszej Szkoły – niekoniecznie te sportowe. Na początek swoje hobby przedstawi Adam Wojnar z klasy 4d. Jedną z jego pasji jest perkusja, na której gra już od 4 lat. Mentorem i wzorem do naśladowania dla chłopca jest Ziemo, który go uczy i przygotowuje do różnych pokazów muzycznych. Adam chciałby w przyszłości założyć swoją kapelę garażową. Jeśli i Ty chciałbyś zaprezentować nam swoją pasję, skontaktuj się w tej sprawie z Panią Aldoną Słonką – szkolnym koordynatorem programu „Trzymaj formę!”.