RUSZYŁ KONKURS „SZANUJ ENERGIĘ, CHROŃ KLIMAT”

11-03-2021 9:24 konkursy

W ramach XI edycji kampanii promocyjno-edukacyjnej „Bielsko-Biała chroni klimat” 8 marca uruchomione zostało specjalne wydanie miejskiego konkursu ekologicznego „Szanuj energię, chroń klimat”. Zbudowany jest on z dwóch filarów – pierwszy to grywalizacja szkół podstawowych na platformie internetowej Ekobielszczanin.pl, drugi – indywidualne lub zespołowe prace uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówek przedszkolnych. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

Na platformie internetowej o nazwie Ekobielszczanin.pl będzie się odbywała tzw. grywalizacja – gracze będą mogli odbyć wirtualną podróż po Bielsku-Białej, zdobywając wiedzę i rozwiązując zadania dotyczące gospodarki odpadami. Uczestnicy gry dowiedzą się np., co to jest i jak powstaje kompost, czym jest idea zero waste, co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi, czym jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czy wreszcie – po co i jak segregować odpady. Na każdym etapie gry, po przyswojeniu solidnej wiedzy, będzie można zdobywać punkty za prawidłowe rozwiązanie zadań. Grywalizacja ma na celu kształtowanie postaw ekologicznych oraz wytwarzanie już od najmłodszych lat przyjaznych środowisku nawyków. Dzieci i młodzież, realizując poszczególne misje w różnych punktach wirtualnego Bielska-Białej, nauczą się prawidłowej segregacji odpadów oraz unikania ich generowania. Z okazji jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej pojawi się także edukacja historyczna w postaci zdjęć i ciekawostek dotyczących każdego odwiedzonego podczas misji punktu. Nagrody w konkursie otrzymają trzy szkoły z najlepszym wynikiem, z największą liczbą uczestniczących uczniów oraz najlepszym uczestnikiem indywidualnym.

Działania filaru drugiego, wzorem lat ubiegłych, adresowane są do pięciu kategorii wiekowych – przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych podzielonych na trzy grupy wiekowe oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Do wykonania są różnorodne prace konkursowe – najmłodsi będą przygotowywać album dokumentujący zabawy edukacyjne w przedszkolu, młodsi uczniowie – prace plastyczne na temat dbałości o wodę i przyrodę, a starsi uczniowie – użyteczne przedmioty recyklingowe, komiksy i filmiki ekologiczne. Do wygrania będą atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.

Szkoły podstawowe mogą wziąć udział zarówno w I, jak i w II filarze konkursu.

Konkurs wystartował 8 marca, a na 31 maja br. zaplanowano zakończenie działań w obu filarach; jest to też termin złożenia prac konkursowych. Ogłoszenie wyników konkursu we wszystkich kategoriach i uroczysty finał odbędzie się 22 czerwca w Teatrze Polskim.